Čo je dovolené Bohovi, nie je dovolené volovi

Autor: Andrej Horváth | 2.9.2009 o 7:30 | Karma článku: 4,83 | Prečítané:  1197x

Zaujímam sa o históriu a právo, preto ma potešilo že sa mi dostala do rúk "Učebnica pátracej taktiky" z čias prvej Československej republiky, schválena výnosom Ministerstva vnútra 1. decembra 1934 pod číslom 69.475/1934-13 ako učebná pomôcka pre "četníctvo". Ako autor je uvedený Rudolf Košťák, major vtedajšej polície.

Dobrý pocit sa ale vytratil v okamihu keď som v tejto učebnej pomôcke začal listovať. Publikácia hneď v úvode vymedzuje pojem "Cigán" odvolávajúc sa na Zákon č. 117 Zb. zo dňa 14. júla 1927. Podotýkam, že ide o právny predpis prijatý zákonodarcom štátu na ktorý sa dnes hľadí s rešpektom a úctou, nepoznám nikoho kto by prvú ČSR označoval za rasistickú, alebo potláčajúcu práva menšín a etnických skupín. Napriek tomu sa vo vtedajšej oficiálnej učebnej pomôcke schválenej ministerstvom vnútra doslovne uvádza:

"Cikáni se živí krádežemi, podvody, žebrotou, polním a lesním pychem. Tak zvané řádné zaměstnání je buď jen sezónní - na př. česání chmele, dobývání řepy a pod. - aneb je jen rouškou aby byl maskován přístup do obydlí vesničanu."

V tejto učebnej pomôcke sa ďalej vyskytujú pojmy ako "cikánska tlupa", študujúci policajti sa v prílohe mohli oboznámiť ako vyzerali tlačivá "Cigánsky evidenčný list", či "Výkaz potulnej tlupy". Čitateľa zvyknutého na politickú korektnosť to musí minimálne šokovať, treba tu dodať, že vyššie citované patrí ešte k tej miernejšej časti, ďalšie "poznatky autora", ktoré boli vydané ako učebná pomôcka z verejných zdrojov sú len ťažko zverejniteľné.

Vráťme sa ale do súčasnosti a pozrime sa ako sú na tom dnešné učebnice. V roku 2003 vydala Akadémia policajného zboru v Bratislave publikáciu s názvom "Drogová kriminalita a možnosti jej kontroly PZ" (ISBN 80-8054-274-0), kde jej autor Miroslav Lisoň uvádza:

"Organizované skupiny založené na etnickom prencípe, vyznačujúce sa dokonalou konšpiráciou a organizáciou práce v prípade Rómov, kedy rozpoznanie štruktúry a hierarchie vo vzťahoch je ... prakticky nemožné." (str. 18)

"Pri tzv. bytovom predaji OPL (pozn. autora: OPL - omamných a psychotropných látok) príslušníci polície registrujú uvedené aktivity kriminálnych skupín s rôznym stupňom organizovanosti. Dominantnú rolu zohrávajú rómske kriminálne skupiny. Tie podobne, ako je to u albánskych zločineckých skupín, fungujú hlavne na základe rodinných vzťahov a zameriavajú sa zväčša na predaj heroínu." (str. 19)

Nemožno si nevšimnúť, že v prvej ČSR na ktorú dnes hľadíme s úctou, zákonodarca v roku 1927 vymedzil pojem "cigán" a v roku 2002 na tom istom území iný štát, ktorý je podľa vlastnej Ústavy demokratický a právny, učí mladú policajnú generáciu, že pri bytovom predaji drog zohrávajú dominantnú rolu rómske kriminálne skupiny. Na strane druhej, ten istý štát začne trestne stíhať svojho občana za výrok o "cigánskych hordách", ktorý podľa môjho názoru vyznieva miernejšie ako oficiálna línia štátov na našom území od roku 1927 až po súčasnosť.

Tento článok nie je obhajobou obvineného občana s ktorého aktivitami a výrokmi sa v žiadnom prípade nestotožňujem, ale dôkazom, že stará rímska múdrosť "Čo je dovolené bohovi, nie je dovolené volovi" zostáva aktuálna aj dnes.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Techniku zo základne v Dolnej Krupej žiada ministerstvo vrátiť

Čo robia Noční vlci v Dolnej Krupej.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: V RTVS môže byť ohrozené vysielanie správ

Ľudia v spravodajstve končia, spor o verejnoprávnosť pokračuje.


Už ste čítali?